mar 202015
 
0320-head Początek bieżącego roku jest naprawdę wyjątkowy w dziedzinie zjawisk astronomicznych. Po kilku koniunkcjach planet, komecie oraz widocznej w Polsce zorzy polarnej, dzisiaj przyszła pora na zaćmienie Słońca. Zaćmienie było częściowe, o bardzo dużej głębokości – w naszym kraju przesłonięte zostało od 65% do 80% tarczy Słońca. Niestety, całkowitego zaćmienia nie doczeka żaden z czytających te słowa, bowiem nastąpi ono dopiero za ponad 100 lat (oczywiście mowa tu o Polsce).

 Po raz kolejny w tym roku pogoda była dla nas łaskawa. Warunki do obserwacji były znakomite. Zjawisko rozpoczęło się o godzinie 9:45, maksimum osiągnęło o 10:54, a  zakończyło się kilka minut po południu. Początkowa faza nie robiła wielkiego wrażenia na obserwatorach. Jednak w czasie maksymalnego przesłonięcia tarczy słonecznej dało się dostrzec zauważalny spadek natężenia światła i temperatury. Odezwała się też nasza pierwotna natura. Wszyscy, z którymi obserwowaliśmy zaćmienie, zgodnie orzekli, że odczuwali wtedy jakiś nieokreślony niepokój. Jego natężenie nie było tak duże, jak podczas pamiętnego zaćmienia w 1999 roku, jednak wyraźnie dawało się odczuć, coś jest nie w porządku.

0320-1

Skąd dziwne cyferki w tytule? Jest to oczywiście hołd dla trzy i półcalowej dyskietki. Niegdyś obiekt marzeń każdego posiadacza komputera, szczyt dokonań technologii, oraz nośnik danych w pełni zaspokajający najbardziej wygórowane potrzeby. Obecnie eksponat muzealny nienadający się do niczego. Prawie do niczego. Rzadkie chwile chwały przeżywa dyskietka podczas zaćmień naszej gwiazdy, kiedy to staje się obiektem pożądania. Na szczęście mieliśmy pod ręką kilka z nich, dzięki czemu mogłem wykonać filtr na obiektyw i zrobić widoczne tu zdjęcia.

0320-2

Sorry, the comment form is closed at this time.