4 marca 2025

9 thoughts on “Opowieść z dreszczykiem

  1. Świetne. Poszczęściło Ci się. 🙂 Nie miałam pojęcia, że to wszystko jest tak bardzo skomplikowane. I że nastecznik niejako zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa grożącego potomstwu, więc podejmuje tyle akcji zapobiegawczych.
    Filmiki super. 🙂

    1. O dziwo, spotkanie nastecznika i obserwacje tego typu nie są aż tak trudne do zrealizowania. Wystarczy znaleźć owada, on pokaże gniazdo i ofiarę, a potem już tylko cierpliwość snajpera i gotowe 🙂 Jeżeli chodzi o ochronę przed pasożytami to chyba dużo gatunków ma „świadomość” ich istnienia i broni się przed nimi. Wczorajsze panie nastecznikowe przepędzały zresztą wszystko z okolic gniazda – za jednym chrząszczem błonkówka goniła dobre dwa metry. Super, że filmiki się spodobały. Muszę jeszcze je dopracować edycyjnie i poprawić prezentację na stronie – bo giną. Ale mam zamiar działać w tym kierunku w obecnym sezonie.

  2. Gratulacje.Super dreszczowiec.A filmiki bardzo ciekawe , konkurencja dla National Geographic.

    1. Całą obserwację zrobiłem dosłownie pięć metrów od miejsca, w którym gadaliśmy 🙂 Masz taki sam sprzęt, bierz się za filmy – zrobimy drugie Warner Bros 😉

    1. Pogoda się zrobiła, odstaw czołgi trochę i bierz się za przyrodę 🙂 Może jakiś wspólny spacer z dzieciakami zrobimy, śladem owadów? Przypominam, że 5 maja pierwszy spacer entomo w Botaniku!

  3. Świetne obserwacje i ciekawie opisane! Od razu przypominają mi się czytane kiedyś opowiadania Witolda Koehlera.
    A filmów nie mogłam obejrzeć. Jest informacja: Film niedostępny.Ten film jest już niedostępny, ponieważ powiązane z nim konto YouTube zostało usunięte.

    1. Faktycznie, coś mi się zrobiło z kontem – dziwna sprawa. W każdym razie filmy są już w nowym miejscu i powinny działać bez problemu. Nie znałem Koehlera, ale muszę poszukać i przeczytać 🙂

  4. Wszystko jest w porządku, a filmiki są ekstra!
    A z Koehlera polecam „Ścieżka wiedzie przez las” lub jej późniejszą wersję „Przymierze z lasem”. Wspaniałe opowiadania o życiu lasu, które nierozerwalnie związane jest z owadami . Jest także atlas „Owady naszych lasów”. W entomologię jakoś nie wsiąkłam, ale w las tak. W/w książki mam i lubię do nich wracać.

Comments are closed.